В цьому розділі Ви можете отримати консультації, роз'яснення, а також відповіді на типові запитання.
Визначення
Банківський кредит - грошові кошти, видані банком на певний термін на умовах повернення і оплати відсотків за користування кредитними коштами.
Позичальник (клієнт) - сторона кредитних відносин, яка одержує кредит і бере на себе зобов'язання повернути у встановлений термін взяті кошти та сплатити відсоток за час користування ними.
Кредитний договір - договір між кредитором і позичальником, згідно з яким Банк або інша кредитна організація (кредитор) зобов'язуються надати кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, передбачених договором, а позичальник зобов'язується повернути отриману грошову суму і сплатити відсотки на неї.
Графік погашення - документ, в якому зазначаються:
- ● розмір щомісячних платежів;
- ● рекомендовані терміни щомісячних платежів;
- ● інші відомості, необхідні Позичальнику для своєчасного повернення Кредиту.
Графік погашення передається Банком Позичальнику особисто чи надсилається поштою.
Дострокове погашення - погашення заборгованості за кредитом раніше терміну повернення Кредиту, встановленого Договором. Як правило, у багатьох Банках, для дострокового погашення необхідно написати заяви на дострокове погашення.
Перший внесок - частина вартості товару чи послуги, яку Позичальник оплачує готівкою до каси магазину одразу при купівлі товару або послуги за допомогою наданого Банком Кредиту.
Щомісячний платіж - сума, яку Позичальник зобов'язаний щомісяця перераховувати на свій Рахунок в Банку для погашення Заборгованості за Договором.
Щомісячний платіж розраховується при укладанні Договору і не змінюється протягом усього терміну погашення Кредиту (за винятком останнього коригуючого платежу, який зазвичай буває меншим).
Банк не надає відстрочок по сплаті Щомісячних платежів, тому намагайтеся оплачувати Кредит, згідно з умовами Договору. Якщо ви не можете внести Щомісячний платіж самі, попросіть зробити це ваших знайомих або родичів. Внести Щомісячний платіж за вас може будь-яка людина.
Неустойка - неустойка (штраф, пеня) - визначена законом або договором грошова сума, яку боржник зобов'язаний сплатити кредиторові в разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань, зокрема, у випадку прострочення виконання.
Корисні поради для майбутніх позичальників
Споживчий кредит - це кредит, наданий банком на придбання товарів (робіт, послуг) для особистих, побутових та інших невиробничих потреб.
Отримання кредиту передбачає обов'язок повернути у встановлені кредитним договором строки основну суму боргу (суму, яка була отримана від банку), а також сплатити проценти за користування кредитом. читати далі...
Часто умовами кредитного договору також передбачається необхідність здійснення інших платежів, пов'язаних з отриманням і погашенням кредиту, на користь банку (комісії за розгляд документів на отримання кредиту, відкриття і ведення банківського рахунку, здійснення переказів коштів і т. п.), а також на користь третіх осіб (платежі, пов'язані з договорами страхування, застави, переведення коштів через відділення зв'язку чи інші банки і т.п).
Якщо будь-які, передбачені кредитним договором, платежі не здійснюються або здійснюються несвоєчасно та / або у неповному обсязі, банк може пред'явити вимогу про сплату неустойки (штрафу, пені). Про право банку пред'являти таку вимогу, як правило, йдться в кредитному договорі.
Перед прийняттям рішення про отримання споживчого кредиту - необхідно оцінити свої потреби в його отриманні, а також можливості щодо його своєчасного обслуговування (погашення), тобто яку суму коштів, з огляду на Ваш бюджет, Ви реально можете направити на сплату всіх належних платежів по кредиту.
Уважно вивчіть усю інформацію про кредит і умови його обслуговування (погашення).
Для прийняття рішення про отримання споживчого кредиту необхідно отримати від співробітників банку вичерпну інформацію про умови, на яких здійснюється кредитування, у тому числі - про усі без винятку платежі, які пов'язані з отриманням кредиту та його обслуговуванням (погашенням).
Пам'ятайте! Ваше право на отримання своєчасної (до укладення кредитного договору), необхідної та достовірної інформації закріплене у законодавстві України (Де саме це зазначається?). До такої інформації, в тому числі, належать: розмір кредиту, графік його погашення, повна вартість кредиту у відсотках річних (в розрахунок повної вартості кредиту включаються Ваші платежі по кредиту, пов'язані з укладанням і виконанням кредитного договору, в тому числі - платежі на користь третіх осіб, визначених у кредитному договорі).
Уважно вивчіть умови кредитування. Зверніть увагу на посилання на тарифи здійснення банком послуг, що містяться в них. Попросіть у співробітників банку інформацію про ці тарифи і вивчіть її.
Прийняттю найкращого рішення може сприяти вивчення пропозицій декількох банків, що видають споживчі кредити.
Отримана інформація дозволить Вам порівняти пропозиції за споживчими кредитами різних банків.
Уважно вивчайте кредитний договір та інші документи
Не поспішайте підписувати документи. Перед підписанням кредитного договору - ретельно вивчіть його. Для цього якщо це можливо, візьміть кредитний договір додому, більш уважно ознайомтеся з його умовами, що встановлюють Ваші обов'язки (зобов'язання, відповідальність), переконайтеся, що кредитний договір не містить умов, про які Вам невідомо, чи зміст яких Вам незрозумілий.
Якщо будь-які умови кредитування Вам незрозумілі, просіть роз'яснення і відповідні документи у співробітників банку, уточнюйте, що Вас цікавлять. Якщо Ви не одержали необхідного роз'яснення, краще відкласти прийняття рішення про отримання кредиту.
Залишаючи у банку заяву на отримання кредиту, зверніть увагу, що така заява може бути Вашою пропозицією (офертою) укласти кредитний договір на умовах, передбачених цією заявою. Прийняття (акцепт) банком цієї заяви буде означати укладення кредитного договору без додаткового повідомлення Вас про це.
Уважно вивчивши кредитний договір, ще раз зважте всі «за» і «проти» одержання кредиту, зважено оцініть свої можливості щодо своєчасного повернення кредиту та сплати всіх належних платежів.
Підписання кредитного договору - найвідповідальніший етап
Пам'ятайте! Підписавши кредитний договір (заяву-оферту), Ви погоджуєтесь зі всіма його умовами і берете на себе зобов'язання щодо їх виконання, у тому числі - щодо повернення у встановлені строки суми основного боргу і сплати всіх належних платежів, за невиконання (неналежне виконання) яких банк матиме право звернутися з позовом до суду.
Підписуйте кредитний договір (інші документи банку) тільки якщо Ви впевнені в тому, що всі його умови Вам зрозумілі, Ви точно уявляєте, які платежі і коли Вам необхідно буде провести, і Ви переконані, що зможете це зробити.
Якщо Ви маєте проблемну заборгованість
Якщо Ваш фінансовий стан різко змінився, негайно напишіть в Банк заяву, в якій викладіть обставини події і сформулюйте прохання про відстрочку платежів, або ж реструктуризацію боргу - якщо часткова оплата можлива. Віднесіть заяву особисто і попросіть співробітника банку, який прийняв її, розписатися на вашій копії (із зазначенням дати і розшифровкою підпису) і завірити її печаткою. Співробітник банку не має права відмовити вам у прийомі такої заяви, оскільки стандартний кредитний договір передбачає в таких випадках письмове повідомлення. читати далі...
Розгляд заяви в будь-якому разі займе час, тому в очікуванні відповіді продовжуйте здійснювати хоча б невеликі платежі - щоб показати банку свою "сумлінність" і намір погашати кредит. Майте на увазі, що кредитор не зобов'язаний йти назустріч проханням про реструктуризацію, або ж він може запропонувати умови, які Вас не влаштують - наприклад, погодитися на відстрочку, але нараховуватиме при цьому всі передбачені договором пені і штрафи. Крім того, навіть максимальна гнучкість з боку банку не допоможе боржнику, якщо його фінансовий стан зовсім поганий. У всіх цих випадках слід продовжувати платити. Повністю припиняти платежі можна тільки тоді, коли у вас на руках є папери, що підтверджують згоду банку на відстрочку, та Ви впевнені, що після закінчення терміну відстрочення Ви все-таки зможете дотримуватися графіку погашення.
Не вдавайтеся до допомоги антиколекторів, «кредитних адвокатів» та інших посередників, що обіцяють допомогу в реструктуризації боргу. Фактично їх можливості обмежуються тими ж письмовими зверненнями в надії на добру волю кредитора. Але почитати законодавство можна і самостійно, а зекономлені на антиколекторів гроші краще направити на погашення боргу.
|